Není tomu tak dávno, kdy léčebné postupy, zda metody byly prováděny na základě hypotéz a domněnek, často bez předchozích výzkumů nebo studií. To mělo za následek, že takové léčby byly často neúčinné a co víc, často při nich pacient trpěl více, než při samotné nemoci. Asi nejhorší na tom byli lidé s duševními poruchami a nemocemi, protože léčba těchto onemocnění byla v úplných počátcích. Přečtěte si těchto devět bizarních, ale bohužel i mimořádně krutých terapií, které vás přesvědčí o tom, že dnešní moderní medicína je rozhodně lepší než to, co jste mohli zažít v minulosti.

Dáme mu inzulín

treatment-1-664x527

Lékaři v minulosti experimentovali s vysokými denními dávkami inzulinu při léčbě schizofrenie. To mělo často za následek, že pacient po několik týdnech léčby denními dávkami inzulínu upadl do kómatu a nejednou se to skončilo i poškozením mozku. V lepším případě pacient skončil „pouze“ s těžkou obezitou. Asi nemusíme ani psát, že duševní nemoci neustupovaly, i když je pravda, že při těžkém a trvalém poškození mozku se mnohé duševní choroby ani neměli možnost již projevovat.

Dnes se nevyspíš

treatment-2-664x532

Mezi časté léčebné terapie depresí patřila také léčba spánkovou deprivací, tedy nedostatkem spánku. Jak ukázaly i moderní výzkumy, tato terapie má krátkodobý efekt a dokáže dočasně zlepšit náladu. No všeho moc škodí a při spánkové deprivaci to platí dvojnásob. Při chronickém nedostatkem spánku se deprese či psychické poruchy pouze zintenzivňují.

Odvzdušnění systému

treatment-3-664x511

Středověká léčba s názvem trepanace rozhodně není něco, co byste chtěli podstoupit. Spočívá totiž ve vyvrtání díry do hlavy s cílem přivést k mozku více vzduchu. Tato metoda měla očistit a osvěžit mozek a zbavit jej jakýchkoliv psychických problémů. Asi nemusíme připomínat, že takový zákrok často končil trvalým poškozením mozku, či smrtí. Trepanace se ale využívá i dnes, obvykle při úrazech hlavy, kdy je třeba ochránit mozek. Při léčbě psychických poruch ji ale rozhodně už nezažijete.

Teplý koupel

treatment-4-664x532

I v dnešní době mnozí nedají dopustit na vanu napuštěnou teplou vodou, což má jednoznačně blahodárné relaxační účinky. No koncem 19. století lékaři zastávali názor – čím teplejší, tím lépe. Pacienty tedy obárali proudy téměř vařící vody v naději, že tento šok jim z těla „vyžene“ duševní nemoc.

Studený koupel

treatment-5-664x383

Když to nešlo teplem, tak zkusíme chlad. V této verzi psychiatři nořily pacientů do ledové vody. Cíl byl stejný jako při terapii horkou vodou. Šokem se snažili odstranit duševní nemoc. Asi nemusíme připomínat, že efekt byl při obou metodách stejný – tedy nulový.

Bez potomků

treatment-6-664x539

Sterilizace byla často využívána u duševně nemocných lidí nebo lidí s mentálním postižením. Byla také hojně využívána při lidech se schizofrenií s cílem omezit to, co lékaři nazývali agresivní sexuální chování. Sterilizace se v USA využívala až do 70. let minulého století, kdy se proti této metodě ohradilo Hnutí za práva pacientů.

Dáme to ven

treatment-7-664x447

Dr. Henry Cotton byl psychiatr, který věřil, že všechny duševní choroby jsou pouze důsledkem neléčené infekce. Jeho léčebný postup byl tedy jasný. Bylo třeba odstranit orgán napaden infekcí, a tím pacienta od duševní nemoci vyléčit. Pacientům doktora Cottona tedy často chyběly různé části těla, či tělesné orgány. Efekt byl samozřejmě nulový.

Troška šťávy

treatment-9-664x470

Elektroterapie se využívá i v současnosti, ale ne v takovém velkém měřítku jako v minulosti. Elektrošoky byly pokusně využívány při léčbě těžkých depresí a zaznamenaly se i nějaké úspěchy a zlepšení nálady. Na druhé straně silné elektrické šoky značně ovlivňovaly a poškozovaly paměť, což byl asi i důvod, proč subjektivní docházelo ke zlepšení duševního stavu.

Klín se klínem vybíjí

treatment-8-664x497

Na přelomu 20. století lékaři zjistili, že lidem, kteří trpí neurologickými účinky syfilisu, se může jejich stav vylepšit, pokud jsou infikováni malárií. Ono to v podstatě i fungovalo, protože vysoké horečky, které doprovázejí malárii zabíjeli bakterie syfilisu. Proto lékaři začali lidem trpícím syfilisem injekčně aplikovat malárii – nemoc, na kterou v současnosti zemře ročně nejvíce lidí na světě.

Který z těchto léčebných postupů se vám zdá být nejextrémnější?

ZDROJinterez
LIKE ak sa ti príspevok páčil

KOMENTUJ