Úvod Zajímavosti 10 filmů o duševních poruchách, které vás zavedou do nejtemnějších zákoutí lidské...

10 filmů o duševních poruchách, které vás zavedou do nejtemnějších zákoutí lidské mysli

Máte rádi filmy o duševních poruchách? Vybrali jsme pro vás deset nejlepších.

Také jste se už někdy zamysleli nad tím, proč jsou filmy, v nichž trpí hlavní postavy duševními poruchami takové úspěšné? Možná je to tím, že divák k nim přechovává soucit, a možná nás jednoduše fascinují ty nejhlubší a nejtemnější sféry lidské psychiky. Ať je to jakkoli, těchto 10 filmů přináší opravdu zajímavé vyobrazení psychických poruch, kterými dnes trpí stále více lidí.

 

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

# Schizofrenie

psych-filmy2

Legendární film, který získal v roce 1975 až 5 Oscarů, mimo jiné i za nejlepší film. Hlavní roli v něm sehrál fenomenální Jack Nicholson jako Randle P. McMurphy, který přichází do psychiatrické léčebny s nakažlivým odporem k jakékoliv disciplíně. Ve filmu můžete najít nejen skvěle vyobrazené projevy hlavní postavy trpící schizofrenií, ale stejně i strašné praktiky, které se v 60. letech používaly k léčbě duševních chorob. Ty bohužel film zobrazuje až hrozivě reálné.

Osudová přitažlivost (1987)

# Hraniční porucha osobnosti

psych-filmy3

Dan (Michael Douglas) a Alex (Glenn Close). On je “šťastně” ženatý a úspěšný právník, ona je atraktivní lektorka. Jejich cesty se náhodou setkají během jednoho víkendu v New Yorku, během kterého spolu stráví vášnivou noc. Noc, která pro něj neznamenala nic, ale pro ni znamenala všechno. Alex totiž trpí hraniční poruchou osobnosti, která je doprovázena psychickým terorem, pronásledováním, zda vyhrůžek sebevraždou. Hraniční porucha osobnosti je mimo jiné charakterizována i nedostatečnou regulací afektů a impulsů, což vyobrazuje i samotný film.

Jakubův žebřík (1990)

# Posttraumatická stresová porucha

psych-filmy4-1

Hlavní hrdina příběhu Jakub (Tim Robins) se během Vietnamské války musí přihlížet na smrt své čety. Realita a děsivé představy se mu spojují do jednoho matoucí obrazu. Postupně si uvědomuje, že příčinou jsou i drogy (konkrétně droga nazvaná “žebřík”), které se údajně podávaly americkým vojákům na utlumení traumatizujících zážitků. Stejně jako hlavní postava, tak i lidé trpící posttraumatickou stresovou poruchou jsou pravidelně napadáni děsivými vzpomínkami z nějakého traumatizujícího zážitku, který přežili.

Klub rváčů (1999)

# Disociativní porucha identity

psych-filmy5

Jack (Edward Norton) je na první pohled šťastným člověkem. Je mladý, má dobrou práci, dobře vydělává. Trpí však nejtěžší formou nespavosti. Na služební cestě se seznámí s Tylerem (Brad Pitt), se kterým zanedlouho zakládají Klub rváčů. V něm mohou mladí muži znechucení světem alespoň na chvíli odložit své starosti a chovat se jako zvířata. Až na konci filmu zjišťujeme, že Jack si Tylera nevědomě vytvořil, aby mu pomohl snadněji snášet neštěstí plynoucí z jeho hluboce nešťastného života.

reklama

POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU