Úvod Fakty Býváte často dlouho do noci vzhůru a ráno dospáváte? Možná si ani...

Býváte často dlouho do noci vzhůru a ráno dospáváte? Možná si ani neuvědomujete, jakou máte výhodu.

Jaký "tvor" jste vy? Jste ranní ptáče? Užíváte si časné ranní vstávání a chodíte spát hned po setmění? Nebo jste spíš noční sova, které nevadí být vzhůru dlouho do noci, rána jsou spíše utrpením a nejkrásnější ráno je takové, kdy není třeba nastavit budík a můžete se vyspat do růžova?

[hana-code-insert name=’TopFloat Left’ /]Mnoho lidí si automaticky spojuje ranní dospávání s leností. Nicméně nedávné výzkumy dokázaly pravý opak. Ti, kteří rádi chodí pozdě spát a ještě později vstávají, nejsou líní. Naopak, jsou to vysoce inteligentní a kreativní jedinci. Přestože rodiče nám od malička vtloukají do hlav, že máme chodit spát a i vstávat v rozumném čase, výzkumy ukázaly zajímavá fakta, které na zvyky nočních tvorů vrhají pozitivní světlo.

Satoshi Kanazawa z oddělení psychologie University College v Londýně provedl výzkum, který dokázal, že existuje úzké propojení mezi inteligencí a schopností přizpůsobit se. Kanazawa tvrdí, že toto chování je evolučně neobvyklé, což znamená, že se liší od chování, které bylo běžné pro naše předky. V minulosti bylo ponocování a následné dospávání spíše výjimečné. V současnosti je raritní spíše to, když někdo chodí brzy spát a dobrovolně i skoro vstává.

7171252509_61df6a2673_b

[hana-code-insert name=’Inline’ /]

Základní hypotézou Kanazawovho výzkumu bylo, že inteligentnější lidé mají sklony více ponocovat, než méně inteligentní. Tuto předpověď mu potvrdila i studie zvaná National Longitunidal Study of Adolescent Health (v překladu dlouhodobá studie zdraví dospívajících).

graf

Graf výše pochází právě z této studie a Kanawaza se jím inspiroval. Za pomoci těchto grafů a informací ze studie dospěl k závěru, že děti, které jsou inteligentnější mají sklony vyrůst v nočních tvorů a být dospělými, kteří rádi chodí pozdě spát a rádi dlouho spí nejen o víkendech, ale i přes týden.

[irp posts=”4384″ name=”Sledujte, jak konopí ničí rakovinné buňky pod mikroskopem”]

Podobný výzkum provedla nedávno i univerzita v Madridu, která zkoumala spánkové návyky tisíce teenagerů. Výzkumníci nechali studenty vyplnit test zaměřený na induktivní myšlení, které se úzce pojí s obecnou inteligencí. Noční sovy skórovali lépe než ranní ptáčata.

night-owl1

Zajímavým protikladným zjištěním však je, že studenti, kteří zůstávali vzhůru do časných ranních hodin, měli o osm procent horší studijní výsledky jako studenti, kteří chodili brzy spát a vstávali brzy ráno. Tento rozdíl může být způsoben tím, že noční sovy mají problém nakopnout brzy ráno svůj mozek k výkonu, přičemž vyučování ve školách probíhá hlavně právě v časných ranních hodinách.

reklama

POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU