Úvod Zajímavosti Deprese, smutek, neštěstí. Jaký vliv má Facebook na náš život? Psychologové konečně...

Deprese, smutek, neštěstí. Jaký vliv má Facebook na náš život? Psychologové konečně odhalili pravdu

Kdo není na facebooku, jakoby ani neexistoval. No víme, jaký má vliv na náš život? Studie konečně odhalila pravdu.

Někteří lidé již dnes bez Facebooku nedokážou normálně fungovat. Jejich životy se staly závislé na sociální sítě, kde se nachází neuvěřitelné množství lidí. S nimi sdílí nejen svůj život, prostřednictvím fotek, ale mnohdy mu slouží i při svých pracovních povinnostech. I přes oblíbenosti stále existuje několik lidí, kteří novému trendu této sociální sítě vůbec nepodlehli. Nové studie naznačily, že se tito lidé rozhodli správně. Dělá z nás Facebook jiných lidí?

Studie přišla s novými zjištěními. Sociální síť Facebook z nás dělá nešťastných lidí. Jedním ze zjištění byl také fakt, že lidé, kteří trpí takzvanou “Facebook závistí”, se obzvláště utápějí v depresích. Jsou způsobeny zejména závistí, protože své životy nemohou srovnávat s životy sportovců či lidmi z “vyšší vrstvy”, nebo prostě známých, kteří neustále cestují a zažívají nová dobrodružství. Věřili byste, že tato zpráva má i pozitivní zjištění? Uživatelé, kteří se týden nepřihlásili na sociální média, byli spokojenější se svým životem a svůj blahobyt hodnotili lépe.

facebook9

Univerzita v Kodani vytvořila experiment, jehož se zúčastnilo 1095 lidí. Podstatou experimentu bylo rozdělení těchto lidí na ty, kteří budou nadále používat Facebook a druhá polovina se nesměla vůbec přihlásit. Průměrný věk lidí zapojených do tohoto experimentu byl 34 let.

Uživatelé, kteří sociální síť používali, trpí vysokou hladinou “Facebook závistí”. Takoví lidé tedy žárlí na aktivity svých přátel na Facebooku. Ve zprávě se uvádí i to, že lidé stráví spolu na Facebooku miliony hodin. Je to neuvěřitelné množství času, který se dá využít určitě mnohem lépe. Šéfredaktorka kyberpsychológie, chování a sociálních sítí Brenda Wiederhold potvrdila, že trend uživatelů Facebooku může skutečně způsobovat negativní emoce u lidí.

Výsledek experimentu

Obě skupiny byly sledovány po dobu 7 dní. V poslední den experimentu, který dokončilo 888 účastníků se zjistilo, že 13% z léčené skupiny nevydrželo a přihlásilo se na sociální síť i přesto, že slíbili, že to neudělají. Důležitá byla zejména jejich spokojenost se životem. V testu ji uživatelé Facebooku hodnotili na 77,4%. No skupina, která Facebook nepoužívala, ji hodnotila na 81,1%. Studie také zjistila, že člověk, trávicí svůj čas na Facebooku může trpět depresemi. I když se zdá, že Facebook má jen negativní následky, není to docela pravda. Konec konců míru svého štěstí máme plně ve svých rukou my.

facebook71

Navzdory těmto negativním prvkům, které studie uvedla, Facebook dokázal pomoci už spoustě lidí. Stále je to nejrychlejší způsob jak dostat informaci do světa, pomoci s hledáním osob či zjistit potřebné informace. Důležité však je promyslet si, co na svých profilech uveřejňujeme a které soukromé informace nebo fotky dáváme ven. Někdy to může být, bohužel na naši škodu.

Špatný obraz reality

Existují lidé, kteří si prostřednictvím Facebooku vytvářejí svou ” fanpage” svého vlastního života. Na své profily zveřejňují fotky z míst, kde byly či statusy toho, co zažili a to několikrát za den. Ti ostatní je sledují, srovnávají své životy s těmi jejich a analyzují, proč i oni nemohou mít všechno. Na některých to opravdu může působit negativně, přesně tak, jak uvádí studie. Svět Facebooku a ten náš se odliší. Facebook tvoří jen to, co se líbí nám. Pěkné fotky, vtipné momenty, statusy, no a realita je ukazována v jiném světle – v tom pozitivním. Náš skutečný život je ale úplně jiný. Patří do něj i negativní zážitky, momenty, ale s nimi se na Facebooku nechlubil. Proč? Chceme, aby si o nás mysleli, že jsme šťastní i když to tak není?

Primárním cílem sociálních sítí je usnadněná komunikace mezi lidmi. Zda nás však opravdu spojují nebo rozdělují, musíte posoudit vy sami. Pokud byste i nebyli aktivním uživatelům na Facebooku, vůbec vás nikdo neřadí mezi někoho méněcenného. Svým způsobem nepřicházíte o nic. Svůj život si umíte užívat po svém. Každopádně, ať už jste na Facebooku nebo ne, nezapomínejte na skutečné hodnoty, kterými člověk disponuje. Není důležité, co si o nás myslí jiní. Důležitější je to, kým ve skutečnosti jsme a co děláme pro to, abychom se stali lepšími lidmi.

reklama

POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU