Od konce 19. století se k nám hrnou stovky, ba možná i tisíce filmů, které nás baví, inspirují, či sbližují. A jak se mění doba, tak se také mění to, co lidé chtějí. Nebo snad ne? V žebříčku desíti nejlepších filmů okem českého diváka se umístil pouze jeden film z 21. století. V našem žebříčku jsou snímky, natočeny z let 1957 až 2011 a čerpali jsme z hodnocení Česko-Slovenské filmové databáze. 

Česká komedie a drama z roku 1999, ve kterém se objevila jména, jako jsou Miroslav Donutil či Bolek Polívka. Svým dějem zasahuje do podzimu 1967 až léta 1968 a vzpomíná na dobu komunismu z pohledu stárnoucích rodičů, dospívající mládeže i malých dětí. K filmu se váže několik zajímavostí, například fakt, že píseň Slunečný hrob, která se ve filmu objevila, byla za komunistů zakázána kvůli věnování Janu Palachovi. Film vznikal více než pět let a jeho scénář byl nakonec přepisován osmkrát.

Intouchables, jediný film v našem žebříčku, který je z 21. století. Příběh nás zavede k ochrnutému a bohatému aristokratovi, který si za svého opatrovníka vybere mladíka z předměstí, jehož právě propustili z vězení. Francouzská komedie získala roku 2012 ocenění Český lev za nejlepší zahraniční film a byla nominovaná na Zlatý Glób a cenu BAFTA za nejlepší neanglicky mluvený film.