Vědci z Kalifornské univerzity v San Francisku zjistili, že osamělost hraje velkou roli v našem životě a souvisí s naším věkem. Moudří lidé v bílých pláštích provedly výzkum, na kterém se zavázalo 1600 dospělých lidí ve věku nad 71 let. Z výzkumu vyplývá, že až 23 procent účastníků, kteří žili osamělý život, umřelo do šesti let od studie. Důvodem byla izolace, deprese a snížená funkce mozkové činnosti. Narozdíl od dalších 14 procent, kteří žili dál, protože vedli společenský život.

Z toho vyplývá, že osamělost může být pro starší lidi fatální. K tomuto negativnímu pocitu dopomáhá i fakt, že starší lidé jsou častěji vystavováni pohřbem jejich vrstevníků.

Proto je důležité trávit s našimi příbuznými a staršími přáteli tolik času, kolik jen víme. Pocit, že někomu na nich záleží a že se mají s kým popovídat jim neuleví jen na duši, ale i zkvalitní zůstatek života. “Potřeba, kterou máme během celého našeho života – lidé, kteří nás znají, oceňují nás a spojují nás, nikdy neodejde,” řekla sociální pracovnice Barbara Moscowitz pro deník The New York Times.

Nezapomeň proto navštěvovat svých rodičů a prarodičů tak často, jak to jen půjde. Možná i díky tvé přítomnosti se nebudou cítit osaměle a kvalita jejich života bude díky tvým návštěvám mnohem lepší.

A nezapomeň na objetí 🙂

Gilmore Girls animated GIF