Tento psycholog zkoumal vztahy 40 let. Podle tohoto jediného znamení pozná během 15 minut, zda váš vztah vydrží.

Dnes se společně budeme bavit o psychologovi Johnu Gottmanovi, který se celý svůj život zabývá vztahy. V dnešní době jsou sňatky o dost komplikovanější, než tomu bylo kdysi. Zatímco naše prarodiče spolu vydrželi desítky let, dnešní manželství tak dlouho většinou nevydrží. Gottman se věnuje vztahům více než 40 let a stačí mu pouhých 15 minut na to, aby odhadl, zda vztah dvou lidí vydrží.

Ještě v roce 1998 publikoval John Gottman v časopise Journal of Marriage and the Family studiu. Věnoval se experimentu, během kterého pozval 130 manželských párů a každý z nich požádal, aby vyplnil dotazník a společně mluvil 15 minut o svých neshodách a problémech. Poté zaznamenával tóny hlasu, výrazy obličeje a nejrůznější detaily.

Pokračujte ve čtení na další straně!

Gottmanova studie prokázala, že páry, které o svých problémech mluvili s klidem a bez negativních emocí, byly šťastnější a jejich manželství bylo úspěšnější. 17 z celkových 130 párů se nakonec rozvedlo. Tyto páry během diskuze byly negativní a své emoce nedokázaly udržet na uzdě.

Čtyři jezdci

To jsou 4 faktory, které přispívají k rozpadu manželství. Podle Gottmana jde o kritiku, útočení, neúctu a uzavírání se. Později počet faktorů rozšířil a přidal další dva, na základě kterých dokáže rozpad manželství předpovídat s 83 procentní jistotou. O své práci dokonce napsal několik knih.

Pokračujte ve čtení na další straně!

"
Loading...