Tento psycholog zkoumal vztahy 40 let. Podle tohoto jediného znamení pozná během 15 minut, zda váš vztah vydrží.

Dnes se společně budeme bavit o psychologovi Johnu Gottmanovi, který se celý svůj život zabývá vztahy. V dnešní době jsou sňatky o dost komplikovanější, než tomu bylo kdysi. Zatímco naše prarodiče spolu vydrželi desítky let, dnešní manželství tak dlouho většinou nevydrží. Gottman se věnuje vztahům více než 40 let a stačí mu pouhých 15 minut na to, aby odhadl, zda vztah dvou lidí vydrží.

Ještě v roce 1998 publikoval John Gottman v časopise Journal of Marriage and the Family studiu. Věnoval se experimentu, během kterého pozval 130 manželských párů a každý z nich požádal, aby vyplnil dotazník a společně mluvil 15 minut o svých neshodách a problémech. Poté zaznamenával tóny hlasu, výrazy obličeje a nejrůznější detaily.

Pokračujte ve čtení na další straně!

Gottmanova studie prokázala, že páry, které o svých problémech mluvili s klidem a bez negativních emocí, byly šťastnější a jejich manželství bylo úspěšnější. 17 z celkových 130 párů se nakonec rozvedlo. Tyto páry během diskuze byly negativní a své emoce nedokázaly udržet na uzdě.

Čtyři jezdci

To jsou 4 faktory, které přispívají k rozpadu manželství. Podle Gottmana jde o kritiku, útočení, neúctu a uzavírání se. Později počet faktorů rozšířil a přidal další dva, na základě kterých dokáže rozpad manželství předpovídat s 83 procentní jistotou. O své práci dokonce napsal několik knih.

Pokračujte ve čtení na další straně!

Samozřejmě, stejně jako všechny teorie, i ta Gottmanova má své odpůrce a kritiky. No ať už je jeho teorie správná nebo ne, nemění to nic na tom, že doopravdy dokáže za pouhých 15 minut poznat, zda vztah dvou lidí vydrží či ne. Gottman tvrdí, že konflikt není špatnou věcí, ale páry by měly vědět, jak ho vyřešit. Mnoho párů si myslí, že šťastné manželství má být bez hádek, ale není tomu tak. Pokud chce pár růst, konflikty ve vztahu nesmí chybět. Pár si musí ujasnit názory a pracovat společně na rozdílnostech.

"
Loading...