Zdravý nápoj nebo nepřítel? Co se stane, když vypijeme hodně čaje za den?

Vědci zjistili, že nadměrná konzumace tohoto nápoje může vést k nepříznivým vedlejším účinkům.

646

[hana-code-insert name=’TopFloat Left’ /]Dobrého moc škodí. Týká se to i obyčejného čaje, který v nadměrném množství ukáže svou temnou stránku. A ta se vám určitě nebude líbit!

Čaj je prastarý nápoj, který spočívá v máčení drobných lístků ve vroucí vodě. Do ní se uvolní všechny aktivní složky, jako je kofein, flavonoidy a fluorid. S konzumací čaje se spojují mnohé zdravotní výhody. Příkladem je pozorovací studie, která zjistila, že o 11 procent snižuje riziko srdečních problémů u účastníků, kteří vypili tři a více šálků čaje denně. Nicméně, nadměrná konzumace tohoto nápoje může vést k nepříznivým vedlejším účinkům.

Spotřeba kofeinu

Podle Brown University černé a zelené čaje obsahují v průměru 40 mg kofeinu na jeden šálek. Zatímco průměrný Američan spotřebuje kolem 200 mg kofeinu denně, přičemž polovinu přijme z čaje, příliš mnoho kofeinu může vést k negativním vedlejším účinkům. Pokud budete pít hodně čaje denně, ani nebudete vědět jak, ale může se u vás vyvinout závislost na kofeinu. Budete se těžší soustředit nebo vás přepadnou pocity nervozity, neklidu a nebudete dobře spát.

db1583186590090b96f17c5272fcce3061d71f9f02b19d8ad8c5a6b08db65bf6

[irp posts=”4164″ name=”10 podivných věcí, které jsou v různých zemích světa považovány za sexy”]

Zdravotní výhody

Na druhou stranu, zvýšení denní spotřeby čaje může mít významný přínos pro zdraví. Institut Linus Pauling Institute uvádí, že ve srovnání s jedním šálkem čaje za jeden den, pití pěti šálků nebo více zeleného čaje denně je spojeno s 26 procent nižší úmrtností na kardiovaskulární choroby. Pravidelná konzumace zeleného nebo černého čaje se také spojuje se sníženým rizikem rakoviny u zvířat.

[hana-code-insert name=’Inline’ /]

Lékové interakce

Čaj může ovlivnit účinkování některých léků, proto je v tomto případě nutné dávat si pozor na množství zkonzumovaného čaje. The University of Maryland Medical Center hlásí, že pití čaje může zvýšit účinnost některých antibiotik a také léků, určených ke snížení srážlivosti krve. Rovněž může vést k nežádoucím vedlejším účinkům nebo může snížit účinnost léků v kombinaci se skupinou léků – inhibitor monoaminooxidázy (MAOI), některými léky na chemoterapii, klozapin a antikoncepční pilulky.

Snížené vstřebávání železa

Čaj obsahuje třísloviny, které snižují schopnost těla absorbovat železo. Colorado State University uvádí, že čaj může snížit vaši schopnost absorbovat železo až o 60 procent. Pro vegetariány nebo jiných lidí, kteří konzumují omezené množství železa v jejich stravě, pití hodně čaje denně by mohlo zhoršit již existující riziko nedostatku železa.

ZDROJzoznam
Pokračování článku najdete na následující stránce ->
--reklama--
POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU
--reklama--